Wet­te­rin ir­ti­sa­no­mi­set osuvat eniten Ouluun – au­to­ta­lon or­ga­ni­saa­tio menee samalla uusiksi

Toimitusjohtaja Aarne Simula uskoo yhä Wetterin kasvuun. Arkistokuva.
Toimitusjohtaja Aarne Simula uskoo yhä Wetterin kasvuun. Arkistokuva.
Kuva: Maiju Pohjanheimo

Wetterin irtisanomiset kohdistuvat eniten Ouluun. Keskiviikkona päättyneissä muutosneuvotteluissa päädyttiin koko maassa 79 henkilötyövuoden henkilöstövähennyksiin.

Wetterin toimitusjohtaja Aarne Simula kertoo, että Ouluun kohdistuvat irtisanomiset eivät ole suhteellisesti suurimpia, vaikka irtisanomisia on määrällisesti eniten. Tarkempia paikkakuntaisia lukuja Simula ei paljasta.

Oulun toimipiste on yhtiön suurin, ja se työllistää noin 200 henkeä.

Irtisanomisien lisäksi Wetterin organisaatio uudistuu.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä