15-vuotias Eeli Junes herätti Fergusonin henkiin
Vuosikymmeniä ladossa seissyt Massikka ei aluksi edes käynnistynyt. Torniolainen nuori päätti kunnostaa isoisovanhempiensa traktorin ja ajaa sillä koulun päättäjäisiin.
Vanhassa pihapiirissä sijaitsevan autotallin ovet avautuvat ja sisältä paljastuu lähes 70 vuotta vanha Massey Ferguson. Eeli Junes esittelee TEA20:een tekemiään korjauksia. 15-vuotias nuori on kuluneen puolen vuoden aikana muun muassa kunnostanut traktorin startin, sytytyksen, jarrut ja valot.
Kunnostustyössä hän pyrki säilyttämään koneen alkuperäisiä osia, mikäli niitä pystyi vielä korjaamaan. Työ on ollut aikaa vievää, sillä aluksi traktori ei edes startannut.
– Aikaa on mennyt arviolta 100 työtuntia, mutta kaikki oli sen arvoista.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut