Suomalaisten saama viranomaisposti muuttuu huhtikuun puolivälistä alkaen pääosin sähköiseksi. Muutos ei vaadi palveluiden käyttäjiltä erityisiä toimenpiteitä.
Lain voimaantulon jälkeen palveluissa, kuten esimerkiksi Kelassa tai Verovirastossa, sähköisesti asioivat ohjataan ottamaan käyttöön digitaaliset Suomi.fi-viestit. Jos ei käytä viranomaisten digipalveluita tai vahvaa tunnistautumista, mikään ei muutu ja viranomaisposti tulee jatkossakin paperisena.
Muutos koskee viranomaisten verkkopalveluihin tunnistautuvia täysi-ikäisiä ihmisiä. Mikäli verkkopalveluihin ei kirjaudu sähköisesti, ei viranomaispostikaan muutu sähköiseksi.
– Viranomaisten kanssa voi jatkossakin asioida haluamallaan tavalla, joko digitaalisesti, puhelimitse tai käymällä paikan päällä. Ketään ei velvoiteta digiasiointiin, sanoi valtiovarainministeriön ICT-johtaja Jarkko Levasma asiasta tiistaina järjestetyssä tiedotustilaisuudessa.
Paperiposti ei muutu digipostiksi salaa
Viranomaiset rauhoittelevat, että kukaan ei tietämättään siirry paperipostin saajasta digiviestien vastaanottajaksi.
Sähköinen Suomi.fi-postilaatikko luodaan aina digipalveluihin kirjautuessa vahvalla tunnistautumisella, eikä se tule käyttöön automaattisesti tai henkilön tietämättä. Suomi.fi-palvelun käyttöönoton yhteydessä käyttäjää pyydetään antamaan sähköpostiosoite viesti-ilmoitusten vastaanottamista varten.
Suomi.fi-palveluun tulevista viesteistä saa ilmoituksen joko sähköpostilla tai mobiililaitteen sovelluksesta. Viestin lukeakseen on kirjauduttava kyseisen viranomaisen verkkopalveluun.
Viranomaisposti ei tule samanaikaisesti sähköisenä ja paperisena.
Paperipostin saajaksi voi myös siirtyä takaisin, vaikka olisi saanut digitaalista postia aiemmin. Valinnan voi tehdä Suomi.fi-viestien asetuksissa joko mobiililaitteen sovelluksessa tai verkkoselaimella.
Nopeutetaan tiedonkulkua ja haetaan säästöjä
Digi- ja väestötietoviraston mukaan sähköisiä Suomi.fi-viestejä käyttää jo nyt yli 2,6 miljoonaa suomalaista. Huhtikuun puolivälin jälkeen Suomi.fi-viestien saajiksi odotetaan 1,8:aa miljoonaa käyttäjää lisää.
Valtiovarainministeriön arvio on, että uudistuksella saavutetaan kymmenien miljoonien eurojen vuosittainen säästö suuren määrän paperipostia muuttuessa sähköiseksi.
Digimuutoksen tarkoituksena on lisäksi muun muassa nopeuttaa tiedonkulkua viranomaisten ja kansalaisten välillä.
Jo viime vuonna Suomi.fi-palvelussa lähetettiin yli 28 miljoonaa sähköistä viranomaisviestiä. Yhteensä sähköisiä ja paperisia viranomaisviestejä lähetettiin viime vuonna lähes 38 miljoonaa.
Huijaukset mahdollisia
Kuten kaikessa sähköisessä asioinnissa, rikolliset voivat yrittää huijata myös Suomi.fi-palvelun nimissä.
Viranomaiset muistuttavat, että mitään Suomi.fi-palvelun nimissä sähköpostiin tulevia linkkejä ei tulisi klikata. Oikean Suomi.fi-palvelun viesteissä tai sähköposti-ilmoituksissa ei ole linkkejä mihinkään palveluun.
Tietoturvasyistä Suomi.fi-palvelun joko sähköpostiin tai mobiililaitteen sovellukseen tulevassa viesti-ilmoituksissa ei ole itse viranomaisviestiä, vaan viestin lukeakseen on kirjauduttava kyseisen viranomaisen verkkopalveluun. Verkkopalvelun osoite kannattaa kirjoittaa itse suoraan verkkosivun osoitekenttään.
Suomi.fi-palvelu ei myöskään lähetä tekstiviestejä, Whatsapp-viestejä tai muita pikaviestejä.
Huijausta epäiltäessä voi kirjautua omalle tililleen verkossa osoitteessa suomi.fi/viestit tai avata mobiililaitteessa Suomi.fi-sovelluksen ja tarkistaa sieltä, onko viranomaiselta oikeasti tullut viesti.