Salatut elämät tulevat kotiin joka arki-ilta kuin myöhässä oleva posti. Suomalaiset ovat seuranneet Pihlajakadun asukkaiden draamaa televisiosta jo 20 vuoden ajan.
Koukuttavien käänteiden ja arvailuja herättävien dialogien jokapäiväinen pyöritys kysyy suurta myllyä.
– Glamour on kaukana meidän hommasta. Salatut elämät muistuttaa mitä tahansa keskisuurta työpaikkaa. Meitä on noin 100 työntekijää, kertoo sarjan käsikirjoittaja Ville Muhonen mökillään Siikajoen Tauvossa.
Muhonen on yksi Fremantlen tuottaman tv-sarjan 20 käsikirjoittajasta. Hän työskentelee freelancerina joukossa, jossa on monen hengen tarinatiimi, dialogin kirjoittajia, editoreita, koordinaattori ja pääkirjoittaja. Jokainen rooli on tullut hänelle tutuksi 10 työvuoden aikana.
Tauvossa Muhonen kirjoittaa läppärillään Salattujen elämien jaksoa numero 3 691. Se kuvataan ensi syksynä, ja televisiossa se nähdään vuodenvaihteessa.
Salattujen elämien materiaalia on kaikki, mikä ei ole elämälle vierasta. Sarjan henkilöitä on kuollut, he ovat sairastaneet ja käyttäneet huumeita. On ollut alkoholismia ja kiellettyjä suhteita. Aikain saatossa on käyty läpi raiskaus, viiltely, perheväkivalta, insesti, teiniraskaus ja abortti sekä uusioperheen seksisuhteet.
– Meillä on aika vapaat kädet, myöntää käsikirjoittaja.
Repertuaari on niin laaja, että se vaikuttaa loppuun käytetyltä, mutta käsikirjoittajalla on aina jotakin takataskussa. Hänestä kolmiodraamasta repii yhtä ja toista aina vaan. Uusia käänteitä hän ei paljasta.
– Jos joku sanoo, että tätä en olisi kyllä osannut arvata, se on parasta palautetta.
Kirjoittajaksi synnytään.
– Se on ollut sisäsyntyistä päiväkodista lähtien. Näytelmien kirjoittamisesta tämä kai lähti. Pienestä pitäen kirjoitettiin kavereiden kanssa, ja tehtiin paljon pikkujoulunäytelmiä, ja näyteltiin Ruukin Näyttämöllä. Silloin oli esiintymispaloa.
Muhonen myöntää olevansa iloinen, että hänestä ei tullut näyttelijää. Käsikirjoittajana hän voi vetäytyä Tauvon mökin viileyteen ja antaa Pihlajakadun Taalasmaille taas uudet sanat suuhun.
– Ihmiset ottavat tarinan totena. Vaikka he ymmärtävätkin, että se ei ole totta, he voivat suhtautua nuivasti näyttelijään. Käsikirjoittaja säästyy tältä.
Kuka?
Käsikirjoittaja Ville Muhonen syntyi lehtimiesperheeseen. Hänen isänsä Heikki Muhonen toimi Siikajokilaakso-lehden toimitusjohtajana ennen kuin myi lehden Suomenmaalle.
Kävi peruskoulun Ruukissa ja aloitti ilmaisutaidon ja luovan kirjoittamisen opiskelun Oulun Kuusiluodon lukiossa, nykyisessä OSYK:issa.
Esiintyi Ruukin Näyttämöllä ensi kertaa 9-vuotiaana, kirjoitti näytelmiä ja esitti niitä.
Esiintyi Oulun Työväen Näyttämöllä, halusi näyttelijäksi, mutta löysi alan kirjoittajakoulusta.
Valmistui Metropolian ammattikorkeakoulusta elokuvan ja television koulutusohjelmasta medianomiksi.
Kirjoitti näytelmän ”Unelmia” Ylioppilasteatterille ja ohjasi ”Kauppa-Lopon” Teatteri Toivolle.
Kirjoittanut Salattuja elämiä 10 vuoden ajan.
Työskentelee Fremantlelle, joka tuottaa muun muassa Suomen X Factoria ja Idolsia sekä Maajussille morsian -sarjaa.