Poik­keuk­sel­li­nen työmaa

Esikoislestadiolaiset rakentavat Kempeleeseen talkootyönä viiden miljoonan euron rukoushuonetta. Kävimme tutustumassa projektiin.

Esikoislestadiolaiset rakentavat Kempeleeseen talkootyönä viiden miljoonan euron rukoushuonetta. Kävimme tutustumassa projektiin.

Tilaajille
Tilaajille

Kempeleessä Kokkokankaantien varteen on vuoden aikana kohonnut suuri rakennus kuin vaivihkaa. Työmaalla on näkynyt liikettä lähinnä viikonloppuisin ja iltaisin, mutta sille on looginen selitys.

Rakennus on Oulun seudun esikoislestadiolaisten uusi rukoushuone, joka tehdään etupäässä talkoilla.

– Perjantaisin ja lauantaisin pyritään yleensä järjestämään isommat talkoopäivät. Meille tulee väkeä ympäri Suomen, ei pelkästään lähiseudulta, Oulun seurakunnan palvelija Joel Kärki kertoo.

Tähän mennessä pelkästään työmaalla on tehty noin 25 000 talkootyötuntia.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä