Kolumni

Ve­nä­jäl­lä sota on läsnä kaik­kial­la

Pommi räjähti ravintolassa Nevan rannalla Pietarin kaupungissa, paikassa jossa Yliopiston rantakadun nimi muuttuu Luutnantti Schmidtin rantakaduksi. Tästä kulki rämä bussi opiskelija-asuntolasta yliopistolle, kun luin venäjää silloisen Leningradin valtionyliopistossa 1980-luvun lopulla.

Kukapa olisi silloin uskonut, että Venäjä vuonna 2023 kävisi sotaa Ukrainaa vastaan? Puhumattakaan siitä, että Venäjän vankiloista värvättäisiin rintamalle murhamiehiä, jotka ylpeinä esittelevät, kuinka ukrainalaiselta sotavangilta leikataan pää poikki.

Näitä murhamiehiä rantakadun ravintolaan oli kokoonnuttu kehumaan.

Sotaintoilija Maksim Fomin, jonka ravintolassa räjähtänyt pommi tappoi, oli alkujaan itäukrainalainen pankkirosvo.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut