Venäläiset ovat vuosikymmeniä ostaneet kiinteistöjä Suomesta, maa-alueita ja monenlaisia rakennuksia. Kenelläkään suomalaisella ei ole varmaa tietoa, millaisilla ajatuksilla ja tavoitteilla näitä kiinteistöostoja on tehty.
Sitten kun itäisessä Suomessa on venäläisen arvion mukaan kriittinen määrä venäläistä asutusta, Venäjä alkaa pitää aluetta itselleen kuuluvana. Venäläiseen kiinteistöön kohdistunut lavastettu ilkivalta voi antaa Venäjälle aiheen ryhtyä turvaamaan kansalaistensa hyvinvointia.
Venäjä on jo aiemmin ilmoittanut taistelevansa länttä vastaan, ja on nyt liittämässä itseensä ukrainalaisia alueita. Kun Ukraina pyrkii saamaan haltuunsa em. omia alueita, Venäjä pitää sitä hyökkäyksenä itseään vastaan. Kun länsi aseistaa Ukrainaa, Venäjä tulkitsee, että länsi on aloittanut sodan Venäjää vastaan.