Pääkirjoitus

Venäjä on suo­ma­lai­sil­le idässä asuva te­rä­vä­ham­pai­nen karhu, ei mikään lempeä nalle

Suomalaiset suhtautuvat Venäjään entistä kielteisemmin, kertoo tuore mielipidetutkimus. Syitä ei ole vaikea löytää, vaikka Venäjä ei näyttäydy suomalaisille välittömänä uhkana. Venäjä on myös muutakin kuin Kreml ja Putin.

Epäluulo Venäjää kohtaan ovat meillä vuosisatoja vanha ilmiö. Selityksiä sille on helppo löytää.

Vainolainen on tullut Suomeen usein juuri idästä. Tätä jatkumoa olivat viime sodatkin.

Suomalaisten nykyisiä Venäjä-asenteita selittävät ja heiluttelevat myös paljon tuoreemmat aiheet. Elinkeinoelämän valtuuskunnan Evan vastikään julkistama mielipidemittaus kertoo, että suomalaisten suhtautuminen Venäjään on viime vuosina muuttunut tuntuvasti varautuneemmaksi.

Vielä vuonna 2012 melkein kaksi suomalaista kolmesta oli sitä mieltä, ettei suomalaisille ole mitään syytä suhtautua Venäjään kielteisesti.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut