Veit­si­luo­don vii­mei­nen pa­pe­ri­rul­la val­mis­tui tänään aamulla kello 8 – työt jat­ku­vat vielä teh­taal­la, mutta pa­pe­rin­tuo­tan­to loppui

Viimeinen asiakkaalle lähtevä paperirulla valmistui tänä aamuna Kemin Veitsiluodossa.
Viimeinen asiakkaalle lähtevä paperirulla valmistui tänä aamuna Kemin Veitsiluodossa.
Kuva: Stora Enso

Lopetettavan Stora Enson Veitsiluodon tehtaan viimeinen tehtaan porttien ulkopuolelle menevä paperirulla valmistui tänä aamuna.

– Viimeinen asiakkaalle lähtevä paperirulla valmistui tänä aamuna kello 8 paperikone 3:lta. Töitä tehtaalla jatketaan vielä, mutta uutta paperituotantoa ei enää tule, Stora Enson viestintäpäällikkö Satu Härkönen sanoo.

Paperikoneiden 2 ja 5 tuotanto loppui jo aikaisemmin elo–syyskuussa.

Paperien toimitukset jatkuvat vielä pitemmän aikaa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä