Tilaajille

Vas­taa­mo-ki­ris­tys: Kuka tiesi mitä ja mil­loin? – Hal­li­tuk­sen mukaan toi­mi­tus­joh­ta­ja pimitti tietoa yli puo­li­tois­ta vuotta, ir­ti­sa­not­tu toi­mi­tus­joh­ta­ja sanoo toista

Psykoterapiakeskus Vastaamon pääomistaja on käynnistänyt oikeustoimet, jotka liittyvät yrityskauppaan, jossa nyt irtisanottu toimitusjohtaja ja hänen äitinsä myivät enemmistöosakkuuden sijoitusyhtiö Intera Partnersin holding-yhtiölle. Nykyinen omistaja ei kertomansa mukaan tiennyt kaupan aikaan tietomurrosta. Yhtiön hallitus sanoo, että toimitusjohtaja olisi tiennyt asiasta jo yli puolitoista vuotta sitten.

Julkisuudessa on esitetty osittain ristiriitaisia väitteitä siitä, milloin psykoterapiakeskus Vastaamo on saanut tietää yhtiöön kohdistuneesta tietomurrosta.

Osittain kyseessä on sana vastaan sana -tilanne, johon saadaan selvyys mahdollisesti vasta rikostutkinnan edetessä.

Keräsimme tiedot siitä, milloin tietomurto on ollut kenenkin tiedossa, ja miksi asian tiedottamista on viivästytetty.

Yhtiö tiesi murrosta yli 3 viikkoa ennen tiedottamista

Aloitetaan varmoista tiedoista.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä