Va­sem­mis­to­lii­ton val­tuus­to­ryh­mä haluaa Oulun mukaan Hin­ku-ver­kos­toon

Vasemmistoliiton valtuustoryhmä on tehnyt valtuustoaloitteen Oulun liittymisestä Hinku-verkostoon. Vuonna 2008 perustettu Hinku-verkosto on ilmastonmuutoksen hillinnän edelläkävijöiden verkosto, joka kokoaa yhteen kunnianhimoisiin päästövähennyksiin sitoutuneet kunnat, ilmastoystävällisiä tuotteita ja palveluita tarjoavat yritykset sekä energia- ja ilmastoalan asiantuntijat.

Verkosto syntyi alun perin Suomen ympäristökeskuksen vetämässä Kohti hiilineutraalia kuntaa -hankkeessa. Oulun seudulla Hinku-kuntia ovat Ii ja Utajärvi. Verkostossa on mukana myös maakuntia.

Vasemmistoliiton aloitteen mukaan Oululla olisi paljon opittavaa Iistä ja muista Hinku-verkoston kunnista, miten pienillä teoilla pystytään tekemään kustannustehokkaita ratkaisuja ilmastonmuutoksen hillinnässä.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä