Tilaajille

Var­ja­kan ka­pu­la­los­sin käyt­töön­ot­to vii­väs­tyy mat­kal­la olevien osien takia – "Toi­vo­taan, että osat tu­li­si­vat ensi viikon al­ku­puo­lel­la"

Lossi toimii Varjakan sataman ja saaren välillä. Sen käyttö on omatoimista ja vaatii hivenen lihasvoimia.

Oulunsalon Varjakan kapulalossin ensimmäinen liikennöintipäivä on toistaiseksi hämärän peitossa.

Kapulalossi oli tarkoitus laskea vesille tämän viikon perjantaina, mutta viivästyneet osatoimitukset lykkäävät käyttöönottoa.

Vaijereilla toimivan lossin vaijerin ohjausrullat pitää päivittää, eikä uusia osia ole vielä näkynyt.

– Osat oltiin luvattu toimittaa täksi viikoksi. Toivotaan, että osat tulisivat ensi viikon alkupuolella, niin saisimme lossin lopullisesti käyttöön, Oulun Infra -liikelaitoksen kunnossapitosuunnittelija Juha Uusimäki kertoo.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä