Var­hais­pe­ru­nan kysyntä on ollut tänä vuonna ta­va­no­mais­ta suu­rem­paa – poh­joi­ses­sa sesonki on vasta aluil­laan

Varhaisperunat ovat maistuneet kuluttajille tänä kesänä. Arkistokuva.
Varhaisperunat ovat maistuneet kuluttajille tänä kesänä. Arkistokuva.

Varhaisperuna on maistunut suomalaisille tänä kesänä sen verran hyvin, että osassa Oulun seudun ruokakauppoja on ollut hetkittäin tarjolla vain ei-oota. Esimerkiksi K-supermarket Liminganportissa perunan osalta ilmeni saatavuusongelmia juhannuksen aikoihin kesäkuun loppupuolella.

Nyttemmin tilanne on normalisoitunut, kun myyntiin on saatu myös paikallista varhaisperunaa, kertoo kauppias Suvi Lehtinen.

– Tosin aivan niin paljon ei sitäkään pystyä vielä toimittamaan kuin haluttaisiin tilata, Lehtinen jatkaa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä