Pääkirjoitus
Tilaajille

Vapun jälkeen avautuu nyt kun­nal­lis­vaa­lien lop­pu­suo­ra – tu­ka­lim­mas­sa raossa on kes­kus­ta, joka aloitti kirinsä ke­hys­rii­hes­sä

Vappu avasi loppusuoran kohti vajaan kuuden viikon päässä olevia kuntavaaleja. Uuden konfliktin aineksia hallituksen sisään on jo hyvää vauhtia kehkeytymässä työmarkkinapolitiikasta.

Kunnallisvaalit pidetään kesäkuun 13. päivänä, eli niihin on enää alle kuusi viikkoa. Vappu poliittisine puheineen olikin kuin vaalikamppailun loppukaarre, jonka jälkeen katsotaan, kenellä on loppusuoralla kiriherkkyyttä.

Maassa, jossa on monipuoluehallitus, kamppailua käydään kiivaasti myös koalitiokumppaneiden kesken. Kuntavaalien lähestyessä tämä on luontevaakin, sillä kunnissa eivät valtakunnalliset yhteistyöakselit useinkaan toimi.

Työ ja toimeentulo ovat aina olleet vapun isoja teemoja. Niin oli myös Rovaniemen vappumarssilla 18 vuotta sitten.
Työ ja toimeentulo ovat aina olleet vapun isoja teemoja.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa