Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Van­hus­työn sai­raus­kes­kei­ses­tä ajat­te­lus­ta pääs­tä­vä eroon – en­na­koi­va työ tulee entistä tär­keäm­mäk­si, kun eläk­keel­lä olo elä­män­vai­hee­na pitenee

"Pelkkä sairauksien lukumäärä ei riitä kuvaamaan sitä, miten ikäihminen selviytyy arjen toiminnoista ja suorituksista ja mitä avun tarpeita hänellä on."

Kiitos Tinja Huovialalle jutusta Laki antaa raamit, ratkaisut ovat yksilöllisiä (Kaleva 8.1.). Jutussa kuvattu esimerkki kuvastaa vanhustyön sairauskeskeisestä ajattelua, josta meidän olisi pitänyt päästä eroon jo aikoja sitten.

Pelkkä sairauksien lukumäärä ei riitä kuvaamaan sitä, miten ikäihminen selviytyy arjen toiminnoista ja suorituksista ja mitä avun tarpeita hänellä on. Kritiikkiä tätä sairauskeskeistä mallia kohtaan esitti jo vuonna 1977 psykiatri Geroge L. Engel (1977).

Engel kehitti biopsykososiaalisen mallin, joka huomioi ihmisen arjen toiminnoista selviytymisessä sairauksien ja fyysisten tekijöiden lisäksi myös psyykkiset ja sosiaaliset tekijät.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut