Myllyn ratas valmiina pyörimään
Temmeksen kotiseutuyhdistys kunnosti paikkakunnan ainoan tuulimyllyn 1800-luvulta. Sillä on tarkoitus jauhaa jyviä ja höylätä pärettä. Lakeuden alueella vanhoja tuulimyllyjä on jäljellä vain 11.
Temmes
"Oli ihanaa", kertoo seinäkirjoitus vanhan tuulimyllyn hirressä vuoden 1970 huhtikuulta. Hirsissä on myös piirustuksia ja nimikirjoituksia.
Vanhaa iskelmää mukaillen vanha mylly kertoa voi monta tarinaa. Temmeksen kotiseutumuseon myllyssä seinäkirjoitukset ovat osa historiaa – vanhimmat niistä ovat peräisin 1800-luvulta, jolloin mylly oli käytössä ensin Temmeksen pappilassa, sitten Haapasepän talossa 1890-luvulta lähtien.
Onpa myllärikin jättänyt jälkensä seinähirteen: "Aaro Haapala käyttää tätä myllyä", lukee merkinnässä vuodelta 1908.
– Haapasepän talossa on ollut nuori mylläri, joka on kirjoitellut seiniin, kertoo Erkki Pekkala Temmeksen kotiseutuyhdistyksestä.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut