Vanha Kaleva: "Naik­ko­nen" Tor­nios­ta sai var­mas­ti ope­tuk­sen

Kaleva 11.3.1921. Naissalakuljettaja joutunut junan alle.

Matkustajajunan lähdettyä keskiwiikko aamuna klo 6.20 Torniosta ja päästyä asema-alueen ulkopuolelle jo hywänpuoleiseen wauhtiin, yritti eräs nainen päästä junan takaa ratapihan puolelta hyppäämällä junaan.

Tällöin kuitenkin käwi niin onnettomasti, että naisen waunun kädesijasta saama ote petti ja hän suistui kumolleen raiteen wiereen siten, että waunujen porrasastuimet kulkiwat hänen ylitseen.

Yrittäessään hätäännyksissään päästä pois tukalasta asemastaan nosti nainen liiaksi korkealle päätään, jolloin erään waunun porrasastuin löi häntä takaraiwoon tehden siihen isohkon reijän.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä