Pääkirjoitus

Valtion säästöt iskevät nyt opis­ke­li­joi­den arkeen, yksin asu­mi­sen aika on monella ohi

Moni opiskelija joutuu lähikuukausina miettimään pienempään asuntoon muuttamista.
Moni opiskelija joutuu lähikuukausina miettimään pienempään asuntoon muuttamista.
Kuva: Anni Reenpää / Lehtikuva

Valtio leikkaa menoja, ja se näkyy elokuun alusta alkaen uudella tavalla lukuisten opiskelijoiden elämässä. Voimaan tulee muutos, jonka perusteella opiskelijat eivät enää saa yleistä asumistukea vaan voivat sen sijaan hakea opintotuen asumislisää.

Asumislisää saa vain niiltä kuukausilta, jolloin opiskelee. Useimmilla opiskelijoilla asumislisä jää siten kesän ajalta pois.

Kuten Kalevan juttu kertoo, Oulussa yksin asuva opiskelija on voinut tähän mennessä saada asumistukea korkeintaan 313 euroa kuussa vuokran määrästä ja tuloista riippuen. Vastedes asumislisä on Oulussa korkeintaan 248 euroa.

Oulussa opiskelevan enimmäistuki asumiseen voi nyt pudota vuodessa noin 780 euroa, jos opiskelee kesäisin. Jos ei opiskele kesällä, pudotus voi enimmillään olla 1 520 euroa vuodessa.

Ei ihme, että monia opiskelijoita ahdistaa. Muutokset kertovat paitsi valtion ankarista säästötarpeista myös siitä, ettei opiskelijoilla ole samaa lobbausvoimaa kuin vaikkapa eläkeläisjärjestöillä tai Veronmaksajain Keskusliitolla.

Opiskelijat siirtyivät yleisen asumistuen piiriin Sipilän hallituksen aikana vuonna 2017. Opintorahaa leikattiin, mutta asumistuki parani. Tukijärjestelmä yksinkertaistui.

Viime vuosien avokätisempi asumistuki on samalla ruokkinut ilmiöitä, joita päättäjät tuskin tavoittelivat. Esimerkiksi vanhempien ostamassa yksiössä asuvan opiskelijan asumistuki on valunut perheen sisällä asuntosijoituksen lyhennyksiin.

Suuntaus yksinasumiseen ehti Oulussakin johtaa siihen, että rakennusfirmat tuottivat kaupunkiin liukuhihnalta yksiöitä. Niitä peräsivät myös tuottoa janoavat asuntosijoittajat.

Pian voimaan tulevat muutokset aiheuttanevat sen, että moni opiskelija hakeutuu aiempaa pienempään yksiöön tai soluun, jos paikkakunnalta näitä löytyy.

Kimppa-asumisen suosio kasvaa. Asumislisä on henkilökohtainen, joten jokainen opiskeleva kimppakämpän asukas saa sen. Se pudottaa asumisen hintaa henkeä kohden.

Takavuosikymmeninä soluasuminen oli opiskelijoilla enemmän sääntö kuin poikkeus. Soluissa on puolensa, edullisuuden ohella myös sosiaalistaminen. Opiskelijalla on kontakteja muihin ihmisiin, joihin saattaa pulmatilanteissa tukeutua.

Huonolla onnella taas osuu soluun, jossa asuu ylimääräistä tai rauhatonta väkeä.

Moni nettikeskustelija on muistellut, kuinka niukasti opiskelijat ennen elivät. Vanhojen muistelussa ammutaan kuitenkin äkkiä huteja. Niukemmin elivät ennen lähes kaikki, myös palkansaajat ja eläkeläiset. Aika oli toinen.

Juuri nyt esimerkiksi opiskelijoiden työnsaantimahdollisuudet ovat sekä kesäisin että valmistumisen jälkeen taas poikkeuksellisen heikot. Epävarmuus on toista kuin joskus ennen. Sormi ojossa opettaminen ei tilannetta helpota.