Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Valtion luo­vut­ta­va kuntien ”sak­ko­mak­sus­ta” tässä ta­lou­den krii­si­ti­lan­tees­sa

Korona vaikuttaa Oulun työllisyyteen, kun ihmiset eivät uskalla tai voi käyttää palveluita. Toisaalta myös valtakunnallisesti alihankinta vaikeutuu ja tuotanto ei pysty toteuttamaan tilauksia. Kuntien taloudellinen asema on heikko koronan työttömyyden sekä lomautusten vähentäessä verotuloja.

Oulussa työttömyysaste oli elokuussa 13,6 prosenttia, joista pitkäaikaistyöttömiä oli yli puolet. Valtio rahoittaa työmarkkinatuen kokonaan ensimmäiset 300 päivää. Kunta maksaa tämän jälkeen työmarkkinatuesta sen mukaan, mitä kauemmin henkilö on ollut työttömänä.

Oulussa yli 300 päivää työttömänä olleita henkilöitä, joista Oulu maksaa 365 euroa valtiolle, oli noin 4 750 henkilöä ja yli 1 000 päivää työmarkkinatukea saaneita oli noin 2 320 henkilöä, joista Oulu maksaa valtiolle 511 euroa kuukaudessa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut