Valtaosa Oulun yliopiston professoreista ei näe Raksilan kampusta tarpeellisena Tulos selviää Professoriliiton Oulun osaston järjestämästä jäsenkyselystä.
Professoreilta tiedusteltiin, katsovatko he Linnanmaan kehittämisen vai Raksilan kampuksen rakentamisen tukevan paremmin oman tieteenalan tutkimusta, koulutusta ja yhteiskunnallista vuorovaikutusta. Kolmantena vaihtoehtona oli ”ei oleellista eroa”.
Vastaajat antoivat myös avoimessa kysymyksessä palautetta Raksila-hankkeesta ja sen valmistelusta. Kyselyyn vastasi 70 prosenttia osaston 103 jäsenestä ja avoimeen kysymykseen 68 prosenttia vastaajista. Kysely toteutettiin anonyymisti.
Vastaajista 54 prosenttia katsoi Linnanmaan kehittämisen tukevan parhaiten oman tieteenalan tutkimusta, kun taas 10 prosenttia asetti etusijalle kampuksen rakentamisen Raksilaan.