Valot veivät Kan­sal­lis­oop­pe­raan – Va­lais­tus­ope­raat­to­ri Petri Sark­ki­la unelmoi saa­pu­van­sa Raaheen vielä purjein

Raahelaislähtöinen valaistusoperaattori Petri Sarkkila ohjelmoi valot Kansallisoopperan ja -baletin näytöksiin. Esitysten tauottua kehitteillä on ollut virtuaalilava.


Petri Sarkkila suunnitelmat purjehtia Raahen Pekanpäiville siirtyivät myöhempään ajankohtaan korona-pandemian vuoksi.
Petri Sarkkila suunnitelmat purjehtia Raahen Pekanpäiville siirtyivät myöhempään ajankohtaan korona-pandemian vuoksi.
Kuva: Saaga Virtanen

Korona sulki lähes kaikki kulttuurialan ovet keväällä. Niin myös valaistusoperaattori Petri Sarkkilan työpaikan Kansallisoopperassa. Kortistoon ei kuitenkaan tarvinnut lähteä. Sarkkila alkoi kehittämään kansallisoopperan ja -baletin lavasta virtuaalista mallia. Sitä voi tulevaisuudessa käyttää esitysten ennakkosuunnittelussa.

– Pelimoottoritekniikka on tullut jo kaikkien saataville niin ajateltiin, miksi sitä ei voisi käyttää lavan esivisualisonnissakin, Sarkkila toteaa innoissaan.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä