
Toistaiseksi ei ole tullut vastaan sellaista ihmistä, joka olisi halunnut luopua valokuituyhteydestä sen kerran kotiin hankittuaan.
Huippunopea ja vakaasti toimiva netti on saavutettu etu, josta ei yleensä halua päästää irti.
Se tuntuu ehkä etukäteen tarpeettomalta, kun sitä ei ole käytössä, mutta kun siihen on tottunut, ilman sitä ei voi olla.
Valokuituyhteyksien kaupittelu omakotiasukkaille käy kuumana, kun markkinoilla toimii uusia yrityksiä.
Oulussakin saattavat omakotiasukkaat hämmentyä, kun ovelle tupsahtaa nuori markkinointihenkilö kauppaamaan valokuituyhteyttä.
Markkina käy niin kuumana, että ilmapiiri on kilpailijoiden kesken kireä. Valokuitupelurit antavat helposti kommentteja, joissa kyseenalaistetaan kilpailijoiden tapaa toimia. Oma tapa hoitaa kaupankäyntiä on kaikilla tietysti omasta mielestä hyvällä mallilla.
Oulussa ovat vanhojen omakotialueiden asukkaat olleet takavuosina valokuitupelistä monesti ulkona.