Vain taivas ra­joit­taa ra­ken­ta­mis­ta – Mistä löy­tyi­si komp­ro­mis­si, jos joku haluaa ra­ken­nus­oi­keut­ta Oulun kes­kus­tas­sa naa­pu­rei­ta enem­män?

Asuntoyhtiöt tavoittelevat purkavalla uudisrakentamisella avaraa asuinympäristöä keskustassa. Kiinteistöalan toimijat haluavat korkeita rakennuksia.

Korkeaan rakentamiseen on tähdätty Hallituskadun kulmalla aikaisemminkin. Korttelin vanhin rakennus, punakattoinen Vikkulan talo korttelin vasemmassa nurkassa pyrkii suojelukohteeksi asemakaavaprosessin myötä.
Korkeaan rakentamiseen on tähdätty Hallituskadun kulmalla aikaisemminkin. Korttelin vanhin rakennus, punakattoinen Vikkulan talo korttelin vasemmassa nurkassa pyrkii suojelukohteeksi asemakaavaprosessin myötä.
Kuva: Pekka Peura

Kortteli 5 Oulun keskustassa pyrkii jälleen kerran uudistumaan. Korttelin toimijat jättivät runsas vuosi sitten nipun muutoshakemuksia. Asemakaavoitus on odotellut, että yhtiöt löytäisivät keskenään tasapuolisen ratkaisun Hallituskatuun, Uuteenkatuun, Asemakatuun ja Mäkelininkatuun rajautuvilla tonteilla. Kahvia on kulunut runsaasti, mutta kaavoittaja ei ole saanut toivotusti vaihtoehtoja, joita voisi sovitella yhteen.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä