Pääkirjoitus: Tuore tut­ki­mus tuo esiin Oulun monet arkiset vah­vuu­det, ja siksi kiel­tei­sis­sä mie­li­ku­vis­sa ry­pe­mis­tä kan­nat­taa jo hillitä

Mielenterveys: Kuinka nuorta val­vo­taan OYSin psy­kiat­ri­sel­la osas­tol­la, jossa on muun muassa tu­pak­ka­paik­ka ja psy­koo­si­po­ti­lai­ta?

Jääkiekko: SM-sar­jan par­haa­na pe­laa­ja­na pal­ki­tun Markus Loposen te­ho­ket­ju johtaa Kärpät kul­ta­jah­tiin

Mainos: Jakajaksi Kaleva Mediaan kesän ajalle - tutustu ja hae tästä

Kolumni
Tilaajille

Vain Suo­mes­sa: Ää­rim­mäi­sin li­be­raa­li kan­nat­taa naisten pa­kot­ta­mis­ta ar­mei­jaan

Mitä tehdä, kun vaalikone sijoittaa aina äärilaitaan? Tein kokeeksi useimpien isojen medioiden vaalikoneet, ja arvokartalla tulos on aina sama: Liberaali ääripää.

Ymmärrän miksi, mutta haluaisin reklamoida vaalikoneiden liberaalikäsityksestä.

Liberaalilla on valtavasti merkityksiä, mutta lähtökohtana voi pitää vapautta. Liberaali ajattelee, että ihmisten pitää saada toimia itse parhaaksi katsomallaan tavalla. Historiallisesti tällä on tarkoitettu esimerkiksi vapaita markkinoita.

Vaalikone näyttäisi korostavan enemmän yksilön oikeuksia: Oikeutta vapauteen, päättää omasta kehostaan, oikeutta turvalliseen ympäristöön.

Tilaa tästä Kaleva Digi + Lehti 2 kk 59,90 euroa

Mitä enemmän tiedät sitä helpommin äänestät