Pääkirjoitus

Vä­hem­pi­kin suosio riit­täi­si ta­sa­val­lan pre­si­den­til­le

Presidentti Niinistön suosio on noussut lukemiin, jollaisia kerrotaan olevan lähinnä autoritaaristen maiden johtajilla. Niinistöön kohdistuvalle luottamukselle on perusteensa, mutta huippusuosio ei ole täysin ongelmaton ilmiö.

Suomalaisten luottamus istuvaan presidenttiin on tavannut olla vahvaa. Neljästä viimeisestä presidentistä vain Martti Ahtisaari ei noussut sellaiseen huippusuosioon, josta ovat nauttineet niin Mauno Koivisto, Tarja Halonen kuin Sauli Niinistökin.

Korkeita lukemia on selitetty muun muassa historiasta kumpuavalla hallitsijan kunnioituksella ja suomalaisten yleisellä auktoriteettiuskolla. Merkittävää on sekin, millainen kuva presidentin henkilöstä on rakentunut ja miten presidentit ovat kyenneet kansalaisia puhuttelemaan. Näiden taitojen mestari oli jo Urho Kekkonen.

Olennaisinta lienee silti se, miten kansalaiset arvioivat  presidentin hoitaneen tehtävänsä.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut