Vaalitentti: Katso tal­len­ne Kalevan vaa­li­ten­tis­tä, mukana kuusi ni­me­käs­tä eh­do­kas­ta Oulun vaa­li­pii­ris­tä

Pääkirjoitus: Il­mas­ton­muu­tok­sen tor­jun­ta ei ole vi­her­hump­paa – maa­pal­lon läm­pe­ne­mi­nen mah­dol­lis­ta saada kuriin

Kolumni: Ou­lu­lais­kou­lun hyvät ko­ke­muk­set kou­lu­pu­dok­kai­den kanssa osoit­ta­vat, miten tärkeää on kokemus po­ruk­kaan kuu­lu­mi­ses­ta

Mainos: Mitä enemmän tiedät sitä helpommin äänestät, tilaa tästä Kaleva 2 kk 59,90 euroa

Uu­tis­suo­ma­lai­nen: Yli-Vii­ka­ri on va­lit­ta­nut hyl­ly­tyk­ses­tään

Syyttää julkisuuspainetta ja kansalaispalautetta kansliatoimikunnan hyllytyspäätöksestä.

Helsinki
Tytti Yli-Viikari pidätettiin virastaan esitutkinnan ajaksi. Arkistokuva.
Tytti Yli-Viikari pidätettiin virastaan esitutkinnan ajaksi. Arkistokuva.

Valtiontalouden tarkastusviraston pääjohtajan tehtävästä hyllytetty Tytti Yli-Viikari on valittanut hyllytyksestään Helsingin hallinto-oikeuteen, kertoo Uutissuomalainen.

Yli-Viikari vaatii, että hallinto-oikeus kumoaa hyllytyspäätöksen lainvastaisena, velvoittaa eduskuntaa maksamaan palkan hyllytyksen ajalta sekä velvoittaa eduskunnan korvaamaan hänen oikeudenkäyntikulunsa asiassa. Hän katsoo valituksessaan, että hyllytys ei perustu meneillään olevaan poliisitutkintaan.

–  Käsitykseni mukaan tosiasialliset syyt ja perusteet ovat julkisuudessa asian pitkään jatkunut käsittely, kansalaispalaute ja median synnyttämä julkisuuspaine, Yli-Viikari katsoo valituksessaan.

Eduskunnan kansliatoimikunta päätti 8. huhtikuuta pidättää Yli-Viikarin pääjohtajan virasta poliisitutkinnan ajaksi. Keskusrikospoliisi epäilee Yli-Viikaria törkeästä virka-aseman väärinkäyttämisestä, virkavelvollisuuden rikkomisesta ja maksuvälinepetoksesta. Tutkinta koskee VTV:n virkamiehelle ilman työvelvoitetta jatkunutta palkanmaksua sekä Yli-Viikarin työmatkoista kertyneiden lentopisteiden käyttöä.

Yli-Viikari on kiistänyt syyllistyneensä rikoksiin, joista häntä epäillään.