Ko­ro­na-apu­ra­han ha­ke­muk­sia en­nä­tyk­sel­li­set 3 741 kap­pa­let­ta – 1,5 mil­joo­naa euroa jaetaan 500 apu­ra­ha­na

Taiteen edistämiskeskuksen korona-apurahojen hakuaika päättyi 15. huhtikuuta. Hakemuksia tuli kahdessa viikossa ennätykselliset 3 741 kappaletta.

Taiteen edistämiskeskuksen korona-apurahojen hakuaika päättyi 15. huhtikuuta. Hakemuksia tuli kahdessa viikossa ennätykselliset 3 741 kappaletta. Haku oli suunnattu ammattitaiteilijoille ja taidejournalisteille.

Apurahojen kokonaissumma on 1,5 miljoonaa euroa, josta jaetaan noin 500 kappaletta 3 000 euron apurahoja.

Korona-apuraha on tarkoitettu työskentelyedellytysten lyhytaikaiseen turvaamiseen hakijalle, joka on koronaepidemian vuoksi menettänyt taiteelliseen työhön perustuvia työtilaisuuksia tai ansaintamahdollisuuksia. Apurahat on suunnattu puolentoista kuukauden työskentelyyn ajalla 1.5.–31.7.2020.

Päätöksistä tiedotetaan hakijoille 30.4. mennessä.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä