Annika Saarikko sai odottaa puheenjohtajavalinnan varmistumista hiukan aiottua pidempään. Ääntenlaskennan tulos oli lopulta kuitenkin selvä Lappeenrannassa keskustan puoluekokouksessa lauantain alkuillasta.
Kuva: Eveliina Leskelä
Lauantaina uudelle kaksivuotiskaudelle valittu Annika Saarikko ei pääse jatkossakaan helpolla keskustan puheenjohtajan tehtävässään.
Kuntavaalien ja aluevaalien torjuntavoitot kannatusluvuissa eivät kanna enää ensi huhtikuuhun asti. Saarikolla ja keskustalla on näytön paikka, jos puolue mielii edelleen olla suurten joukossa.
Viime eduskuntavaalien romahduksen, miinus 18 paikkaa, ei olisi pitänyt kantaa edes kaikkien keskustavaikuttajien mielestä nykyhallitukseen asti.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut