Essee

Uusista ta­lois­ta löytyy hen­gen­vaa­ral­li­sia vir­hei­tä ja ihmiset ah­tau­tu­vat an­kei­siin ne­liöi­hin – Mikä ny­ky­ra­ken­ta­mis­ta oikein vaivaa?

Rakennusalaa vaivaa vakava asenneongelma. Ylipäänsä vaatimukset asumiselle ovat nykyään alhaiset: miksi edes hyväksymme seitsemän neliön kopperot törkeän kalliilla hintalapuilla?

Kun tekee itse, saa sitä, mitä sattuu tulemaan.

Sen parempaa jälkeä saattaa nykyään tuskin odottaa ammattilaisiltakaan. Rakennusala tuntuu vajonneen käsittämättömään synkkyyteen.

Kesäkuussa Kaleva uutisoi oululaisesta kerrostalosta, joka oli rakennettu vuonna 2010. Vuosi sitten huomattiin, että kuudennen kerroksen kivimuuri oli vaarassa sortua.

Kävi ilmi, että rakennusyhtiö oli poikennut alkuperäisistä suunnitelmista. Korjaus maksoi 50 000 euroa, eikä rakennusliike osallistunut kustannuksiin, koska rakentajan vastuuaika on lain mukaan 10 vuotta. Vastuu oli siis rauennut neljä vuotta aiemmin.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut