Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Uu­den­lai­sel­la oma­lää­kä­ri­mal­lil­la tyy­ty­väi­sem­mät po­ti­laat ja mil­joo­nien säästöt

Hoidon jatkuvuusmalli – Omalääkäri 2.0 -selvityksen loppuraportin mukaan vahva tieteellinen näyttö osoittaa, että saman yleislääkärin hoitaessa potilasta hoidon laatu paranee, sairastuvuus ja kuolleisuus vähenevät merkittävästi, terveydenhuollon palveluiden kokonaistarve ja -kustannukset pienenevät ja potilastyytyväisyys paranee.

Esitin aluevaltuuston seminaarissa, että Pohjois-Pohjanmaalla selvitetään kuinka paljon yleislääkärien vakanssien merkittävä lisääminen voisi tuottaa säästöjä, jos käyttöön otetaan hoidon jatkuvuusmalli. Alustavien laskelmien mukaan esimerkiksi sadan yleislääkärin palkkaaminen maksaisi itsensä takaisin kahdeksassa vuodessa.

Haasteena tällä hetkellä on sekä pula yleislääkäreistä että hyvinvointialueen talousraami, joka sallii talouden suunnittelun vain muutamiksi vuosiksi eteenpäin.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut