Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Uta­jär­ven met­sis­sä hiip­pai­lee omi­tuis­ta väkeä

Oletetun tuulivoimapuiston alueella on viime aikoina näkynyt omituista liikettä. Marraskuisen synkkänä aamuna puuterilumeen on tuon tuosta ilmestynyt usean ihmisen jälkijätöksiä. Luontoharrastaminen on ilahduttavasti lisääntynyt Utajärvellä, ja erityisesti synkät erämaat ja suoalueet ovat tuoneet lisää aktiivisia liikkujia.

Marraskuun viimeisenä viikonloppuna Sanginkylän laitamilta kohti oletettua tuulivoimapuistoa lähestyy eräskin kulkija. Hän vaikuttaa liikkeiltään kunnan virkamieheltä, askel on laahustava eli kuten kunnan käytävillä tottuneelta liikkujalta voi olettaa, kenties on kyseessä vanhempi virkamies tai sirkeäjalkainen virkanainen matalalla maastovaralla varustettuna.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut