Suomenlahdella Venäjällä sijaitseva Primorskin öljysatama kärsi vaurioita yöllisessä lennokki-iskussa, sanoo Leningradin alueen kuvernööri Aleksandr Drozdenko Telegram-viestipalvelussa. Primorsk sijaitsee vajaan sadan kilometrin päässä Suomen rajasta. Se tunnetaan myös suomenkielisellä nimellä Koivisto.
Drozdenkon mukaan Leningradin alueella torjuttiin yön ja aamun pikkutuntien aikana yli 50 lennokkia.
– Öljytankki vaurioitui Primorskin satamassa ja aiheutti tulipalon. Palokunta työskentelee tulipalon sammuttamiseksi, ja henkilökunta on evakuoitu, kuvernööri kirjoitti.
Polttoainesäiliön kerrotaan vaurioituneen iskussa. Satama evakuoitiin, ja palokunta saapui sammuttamaan paloa. Henkilövahingoista ei ole raportoitu.
Ukrainan asevoimien pääesikunta otti myöhemmin vastuun iskusta. Alustavien tietojen mukaan Ukraina osui sekä öljysataman säiliötilaan että öljynlastausinfrastruktuuriin, pääesikunta tiedotti.
Suomen rajalla sijaitseva Leningradin alue ei ole lukeutunut Ukrainan iskujen aktiivisimpiin kohteisiin sodan aikana.