Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Ui­ma­hal­li Rak­si­lan mar­ket­tien ton­til­le, samaan yh­tey­teen olisi mah­dol­lis­ta suun­ni­tel­la hy­vin­voin­ti­kei­das

Oulun kaupunginhallitus päätti 19.4. kokouksessaan, että Oulun yliopiston suunnitteluvarausta Raksilan markettien kanssa ei jatketa.

Tontin vapautuminen mahdollistaisi Raksilan uimahallin uudisrakennuksen rakentamisen vapautuvalle tontille.

Raksilan uimahallin hankeselvityksen mukaan sen käyttöikä on muutamia vuosia. Korvaava tilaa uudelle hallille ei löytynyt Raksilan urheilualueelta pohjavesiongelmien vuoksi.

On kestämätön tilanne, jos joudumme olemaan kaksi vuotta ilman Raksilan uimahallia. Se on kestämätön terveysliikunnan näkökulmasta. Se on kestämätön koulujen ja päiväkotien uinninopetuksen, kilpauinnin, uimahyppyjen, vesipallon ja taitouinnin näkökulmasta.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut