Maailman tasa-arvokehityksen tilanne on hälyttävä. Sukupuolten tasa-arvoa ja tyttöjen ja naisten oikeuksia on haastettu viime vuosina monelta suunnalta. Niitä pyrkivät rapauttamaan muun muassa tasa-arvoa vastustavat konservatiiviset liikkeet ja uskonnolliset ääriliikkeet, kuten Afganistania hallitseva Taliban.
Tasa-arvoa uhkaavat myös laajat ja monisyiset kriisit, joiden vaikutukset ulottuvat koko ihmiskuntaan. Globaali nälkäkriisi on suistanut kokonaisia yhteisöjä köyhyyteen ja aliravitsemukseen.
Sota Ukrainassa jatkuu jo kolmatta vuotta, ja Gazan sodassa on tapettu alle puolessa vuodessa poikkeuksellisen paljon lapsia. Sodissa ja kriiseissä kaikki näkökulmat tai ihmisryhmät eivät saa ääntään kuuluviin. Monet näistä äänistä kuuluvat tytöille, jotka ovat jo valmiiksi heikoimmassa asemassa.
Kriiseissä sukupuolten epätasa-arvo syvenee. Plan Internationalin kehitysyhteistyössä ja humanitaarisessa työssä näemme jatkuvasti, miten kriisit pakottavat tyttöjä pois koulusta, lapsivaimoiksi ja perheidensä vastuunkantajiksi.
Seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta ja ei-toivotut raskaudet yleistyvät epävakaissa oloissa. Tyttöjen on vaikea huolehtia kuukautisterveydestään pakolaisleireillä tai keskellä taisteluita, tulvia tai kuivuutta.
Työssämme on käynyt selväksi myös se, että kriisien keskelläkin tytöillä on tahto muuttaa maailmaa, yhteisöjään ja omaa asemaansa paremmiksi. Siihen he tarvitsevat kansainvälisen yhteisön tukea.
Saavutettua tasa-arvoa ei voi koskaan pitää itsestäänselvyytenä. Tasa-arvokysymykset ovat kirjaimellisesti elintärkeitä, ja niillä on ratkaiseva vaikutus miljoonien tyttöjen elämään. Siksi meidän suomalaisten on puolustettava tasa-arvoa niin omassa yhteiskunnassamme kuin kansainvälisissä suhteissamme, joihin kuuluvat kehitysyhteistyö ja humanitaarinen apu.
Annukka von Kaufmann
Plan International Suomen kansainvälisten ohjelmien johtaja