Kylät: Lai­ta­saa­ren asuk­kaat kehuvat omaa idyl­liään

Sää: Kolea kesäsää vaihtuu ensi vii­kol­la läm­pi­mään

Huumeet: Kier­sim­me aut­ta­jien kanssa huu­mei­den käyt­tö­pai­kat Oulun kes­kus­tas­sa

Mainos: Tilaa tästä Kaleva Digi 13,90 €/kk

Kolumni
Tilaajille

Työ­päi­vie­ni par­haim­mat ys­tä­vät, rauha ja hilja, eivät asu ko­to­na­ni ja juuri siksi pakkaan läp­pä­rin mie­lel­lä­ni lauk­kuun aa­mui­sin

Rauhallisuus, keskeytyksetön työaika ja hyvä mahdollisuus syventyä vaativiin aiheisiin. Näin erään Teams-kokoontumisen osallistujat kuvailivat kotona tehtävien etätöiden hyviä puolia. Oma vastaukseni oli täysin päinvastainen: juuri nämä ominaisuudet liitän omaan työhuoneeseeni ja sen tyyneyteen.

Työpöytäni ja näyttöruutujeni äärellä minulla on paljon rauhallisempaa ja keskittyneempää näpytellä juttuja, soitella puheluja, perehtyä aineistoihin ja palaveerata kuin kotona. Onneksi olen korona-aikanakin voinut olla toimituksessa, koska tilaa riittää ja paikalla on kerrallaan vain muutamia työntekijöitä.

Toki toimituksen ovea koputellaan aina silloin tällöin, mutta se ei haittaa.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.