Lukijalta
Mielipidekirjoitus
Tilaajille

Työl­li­syys kohenee palk­ka­tuel­la – jos nuoriso ja se­nio­ri-ikäi­set ha­lu­taan pitää työe­lä­mäs­sä, niin palk­ka­tu­ki olisi mo­lem­pien kan­nal­ta paras vaih­to­eh­to

Valtiovarainministeriö on ehdottanut, että työllisyyden kohentamiseksi työttömyysturvaa pitäisi heikentää sitä porrastamalla. Lisäksi vuorotteluvapaa pitäisi lakkauttaa ja rajoittaa työttömien oikeutta opiskella työttömyyspäivärahalla. "Sokerina pohjalla" olisi vielä eläkeputken katkaiseminen.

Tosiasiassa näillä toimenpiteillä työllisyys ei tule kohenemaan, pikemminkin päinvastoin. Joillain lailla voisi ymmärtää mikäli maassamme olisi työvoimapula, mutta näin ei ole. Työttömiä on noin 250 000 eikä kukaan tiedä tuleeko koronan toinen tai mahdollisesti kolmaskin aalto aiheuttamaan uusia rajoituksia niin matkustamiseen kuin ravintoloiden ja elokuvateatterien ynnä muiden toimintaan.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa