Oululainen Tomi Kaismo on valittu jatkamaan kokoomuksen Pohjois-Pohjanmaan piirin puheenjohtajana. Kyseessä on Kaismon 13. kausi piirin johdossa. Sunnuntaina Oulussa pidetyssä piirikokouksessa varapuheenjohtajina valittiin jatkamaan Pekka Simonen Oulusta ja Pauliina Valkovirta Vaalasta.
Lauantaina henkilövalintoja tehtiin myös keskustan Pohjois-Pohjanmaan piirikokouksessa Rokualla. Piirin puheenjohtajana jatkaa Jussi Ylitalo Tyrnävältä. Varapuheenjohtajina jatkavat Marjut Lehtonen Oulaisista ja Liisa Lumijärvi Raahesta.
Myös kristillisdemokraattien Pohjois-Pohjanmaan ja Kainuun piiri kokousti lauantaina. Piirin puheenjohtajana valittiin jatkamaan Leena Askeli Kempeleestä ja varapuheenjohtajana Marja-Leena Kemppainen Oulusta.