Monta vuosikymmentä runsastuneiden talitiaisten talvimäärät ovat kääntyneet lievään laskuun 2010-luvulla.
Kuva: Pekka Aho/arkisto
Lintujen talviruokintapaikkojen määrät vähenevät, ilmenee tuoreesta tutkimuksesta. Sen mukaan entistä harvempi suomalainen ruokkii lintuja.
Helsingin yliopiston johtamaan kyselytutkimukseen vastasi yli 14 000 suomalaista. Tutkijoiden mukaan asiaa ei ole aikaisemmin selvitetty yksityiskohtaisesti Suomessa tai muualla maailmassa.
Suurimmat syyt ruokinnan vähenemiseen ovat havainnot rotista ja taloyhtiöiden tiukentuneet säännöt. Tutkimuksen mukaan ruokintapaikkojen määrä on vähentynyt jo pitkään etenkin kaupungeissa.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut