Tut­ki­jat vaa­ti­vat muu­tok­sia metsien käyt­töön – Hak­kui­den mal­til­lis­ta­mi­nen aut­tai­si sekä il­mas­ton­muu­tok­sen että luon­to­ka­don tor­jun­nas­sa

-
Kuva: Kaleva

Tutkimuskentän viesti on yhtenäinen ja selvä: metsien käytössä on tapahduttava muutoksia. Tämä lyhyt mutta painava lause on kätketty Suomen ympäristökeskuksen (Syke) juuri ilmestyneen ilmastoaiheisen tiedotteen loppuun.

Syke on arvioinut ympäristöministeriön toimeksiannosta ilmastolain tavoitteita ja täydentäviä keinoja niihin pääsemiseksi. Raportin mukaan tavoitteet eivät ole toteutumassa nykykeinoin.

Lisätoimia tarvitaan Syken mukaan kaikilla sektoreilla ja erityisesti maankäyttösektorilla on tehtävä selvä suunnanmuutos jo tällä vuosikymmenellä.

Hyvää juhannusta!

Lue Kaleva Digiä _2 kk vain 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä