Lukijalta
Mielipidekirjoitus
Tilaajille

Tur­val­li­set koh­taa­mi­set arjessa ovat tär­kei­tä – eri­tyi­sen haa­voit­ta­vaa on pe­te­tyk­si tu­le­mi­sen kokemus lä­hei­sek­si koetun taholta

Olen tehnyt pitkään töitä psyykkisesti oireilevien nuorten kanssa. Tapaamiset ovat kohtaamisia tavallisten nuorten kanssa. Usein huomaan ajattelevani etten tunnista nuoressa mitään vikaa, sairautta. Mietin, kuinka tämä voisi mahdollistua myös nuoren omaksi kokemukseksi itsestään.

En tarkoita tällä vähätellä psyykkisten oireiden invalidisoivaa vaikutusta tai niistä aiheutuvaa kohtuutonta taakkaa muutoinkin herkässä nuoruusiässä. Usein kuitenkin psyykkinen oireilu on ymmärrettävää ja loogistakin seurausta kokemuksista, jotka murtavat käsitystä itsestä, muista, turvallisuudesta.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa