Turkin Istanbulissa on kokoontunut yhteen ainakin satojatuhansia ihmisiä. Turkkilaismedian mukaan kokoontumispaikkana toimivan kaupunginosan alueelle olisi saapunut jopa miljoonia ihmisiä.
Maan presidentti Recep Tayyip Erdogan on kutsunut kansaa paikalle tukemaan demokratiaa. Kutsuttujen joukossa on myös oppositiopuolueiden johtajia, mutta ilman kutsua on jäänyt kurdimyönteisen Kansan demokraattisen puolueen (HDP) johtaja. Kokoontumisessa on lisäksi sallittua heiluttaa ainoastaan Turkin lippua.
Erdogan puhui turkkilaismedialle eilen ja kiitti oppositiojohtajia, jotka kertoivat osallistuvansa tapahtumaan.
- Tämä edistää yhtenäisyyttämme, Erdogan sanoi.
Presidentti Erdoganin edustaman AKP-puolueen kannattajat ovat osoittaneet mieltään Istanbulin kaduilla heinäkuun puolivälissä sattuneen vallankaappausyrityksen jälkeen. Kymmeniä tuhansia ihmisiä on pidätetty tai erotettu vallankaappausyrityksen seurauksena.