Tun­tei­kas paluu mi­ta­li­muis­to­jen äärelle Je­ru­sa­le­miin – Kui­vas­jär­ven Auran Essi Nis­ka­la, 18, on am­men­ta­nut vaikean kau­ten­sa vai­heis­sa ins­pi­raa­tio­ta Lotta Haralan ta­ri­nas­ta

Viime vuonna alle 18-vuotiaiden EM-hopeaa voittanutta aitajuoksijaa odottaa Israelissa taas hirmuhelle.

Essi Niskala on todellinen moniosaaja. Hän hallitsee pika-aitojen ja aidatun ratakierroksen metkut.
Essi Niskala on todellinen moniosaaja. Hän hallitsee pika-aitojen ja aidatun ratakierroksen metkut.
Kuva: Jarmo Kontiainen

Paahtavaa auringonpaistetta pilvettömältä taivaalta ja yli 30 asteen lämpötila. Tässä olosuhteet, joissa Kuivasjärven Auran aitajuoksija Essi Niskala urheilee alkaneella viikolla. Alle 20-vuotiaiden EM-kisoissa Israelin Jerusalemissa ei tule kenelläkään kylmä.

– Nesteytykseen ja kehon viilentämiseen pitää keskittyä, mutta tykkään kyllä juosta lämpimässä. Suomessa kun kisataan välillä vesisateessa ja kovassa tuulessa, 18-vuotias Niskala naurahtaa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä