Tu­han­sia euroja kä­teis­tä rahaa, len­nok­ke­ja ja kai­ku­luo­tai­mia – Ve­nä­jäl­le on yri­tet­ty viedä Suo­mes­ta mo­nen­lais­ta kiel­let­tyä Uk­rai­na-pa­kot­tei­den tultua voimaan

Tapauksia tutkitaan säännöstelyrikoksina. Kun rikosepäilyjä oli aiemmin muutamia per vuosi, viime vuonna Tulli kirjasi niitä yli 300.

Kuva Nuijamaan rajanylityspaikalta Kaakkois-Suomesta.
Kuva Nuijamaan rajanylityspaikalta Kaakkois-Suomesta.
Kuva: JUHA METSO

Ukrainaan hyökkäämisen takia Venäjälle määrätyt kansainväliset pakotteet ovat näkyneet Suomen ja Venäjän rajalla lisääntyneinä rikosepäilyinä.

Tullin mukaan epäiltyjä säännöstelyrikoksia kirjattiin viime vuonna yli 300, kun yleensä niitä on ollut muutamia vuosittain. Säännöstelyrikos on kyseessä, kun Venäjälle yritetään viedä jotain, minkä pakotteet kieltävät. Siitä voidaan tuomita lievemmillään sakkoja tai törkeän tekomuodon ollessa kyseessä jopa neljä vuotta vankeutta.

Osa rikosepäilyistä on jo edennyt käräjäoikeuteen.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä