Kanadan pelaajat juhlivat tiistaina voittoa Tshekistä. Se tarkoitti, että joukkue saa torstain puolivälierässä vastaansa Suomen.
Kuva: TOMS KALNINS
Oikea vastaus on: Kanada! Kummelin tunnettu sketsi tuli tiistai-iltana mieleen, kun jääkiekkoväki arvuutteli Leijonille vastustajaa puolivälieriin.
Monien toiveissa Suomen tanssipariksi olisi valikoitunut Tshekki. Tuolloin puolivälieräotatuksen olisi voinut nimetä myös muotoon Jalonen vastaan Jalonen.
Mutta Kari Jalosen johtaman Tshekin esitys alkulohkon viimeisessä pelissä ei näyttänyt Kanadaa vastaan niin ahnaalta, että joukkue olisi kovin mielellään halunnut tulos tai ulos -otteluun vastustajakseen juuri Leijonat, jolla on tukenaan loppuunmyydyn Tampereen areenan äänekäs yleisö.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut