Tor­nion­joen lip­po­ka­las­tus­ta esi­te­tään Unescon ai­neet­to­man kult­tuu­ri­pe­rin­nön luet­te­loon

Lippokalastusoikeudet ovat noin 75 tilalla tai suvulla, ja perinnettä harjoittaa aktiivisesti arviolta 150 ihmistä.
Lippokalastusoikeudet ovat noin 75 tilalla tai suvulla, ja perinnettä harjoittaa aktiivisesti arviolta 150 ihmistä.
Kuva: Tuulikki Kourilehto

Suomi ja Ruotsi esittävät Tornionjoen lippokalastusta Unescon ihmiskunnan aineettoman kulttuuriperinnön luetteloon, kertoo opetus- ja kulttuuriministeriö. Hanketta koordinoi Ruotsi. Museovirasto on valmistellut hakemusta yhteistyössä Tornionlaakson museon ja lippokalastusyhteisöjen kanssa.

Päätös hakemuksen hyväksymisestä saadaan joulukuussa 2026.

Tiedotteen mukaan lippokalastuksen keskeisiä alueita ovat Kukkolankoski ja Matkakoski Tornionjoen alajuoksulla. Perinne on vahva ja elinvoimainen joen molemmin puolin Ruotsissa ja Suomessa. Lippokalastusoikeudet ovat noin 75 tilalla tai suvulla, ja perinnettä harjoittaa aktiivisesti arviolta 150 ihmistä.

Kukkolankosken verkkosivujen mukaan lippo on pitkän varren päässä oleva pussimainen verkko, jolla pyydetään Kukkolankoskella pääosin siikaa, mutta myös lohta.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä