Tilaajille

Tör­mä­pääs­kyt kai­voi­vat taas pe­sä­ko­lon­sa ou­lu­lais­ra­ken­ta­jien hiek­ka­ka­soi­hin – Kun niin käy, lin­tu­jen on an­net­ta­va pesiä rau­has­sa

Törmäpääsky on taantunut huomattavasti. Vuoden 2019 uhanalaisarvioinnissa laji luokiteltiin jo erittäin uhanalaiseksi.
Törmäpääsky on taantunut huomattavasti. Vuoden 2019 uhanalaisarvioinnissa laji luokiteltiin jo erittäin uhanalaiseksi.
Kuva: Jukka-Pekka Moilanen

Törmäpääskystä ei päivääkään – tai ainakaan montaa päivää siihen, että kevätmuuttajien pääjoukon saavuttua jollain kaupungin kolkalla havaitaan pääskyjen kaivavan pesäkolojaan rakennustyömaan hiekkakasaan.

Ilmiö kertoo paitsi törmäpääskyn pelottomuudesta, myös lajin luontaisten elinympäristöjen katoamisesta.

– Varsinkin Oulusta etelään pesimäympäristöjen väheneminen on törmäpääskyn voimakkaan taantuman olennainen syy, ylitarkastaja Jorma Pessa Pohjois-Pohjanmaan ely-keskuksesta kertoo.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä