Ter­ra­fa­mel­le myön­ne­tyt ym­pä­ris­tö- ja ve­si­ta­lous­lu­vat ku­mot­tiin osit­tain Vaasan hal­lin­to-oi­keu­des­sa

Hallinto-oikeuden mukaan Terrafamelle aiemmin myönnetyt luvat sisältävät ympäristöriskejä. Kuva Terrafamen avolouhokselta Sotkamosta.
Hallinto-oikeuden mukaan Terrafamelle aiemmin myönnetyt luvat sisältävät ympäristöriskejä. Kuva Terrafamen avolouhokselta Sotkamosta.
Kuva: Jukka-Pekka Moilanen

Vaasan hallinto-oikeus on osittain kumonnut Sotkamossa toimivalle kaivosyhtiö Terrafame Oy:lle myönnetyt ympäristö- ja vesitalousluvat.

Kumotut luvat ovat Pohjois-Suomen aluehallintoviraston vuosina 2022 ja 2023 myöntämiä kaivos- ja metallientuotantotoimintaa ja uutta sivukivialuetta koskevia lupia. Muutosta ovat hakeneet useat yhdistykset, osakaskunnat ja yksityishenkilöt.

Hallinto-oikeus on päätöksillään hylännyt Terrafamen aluehallintoviraston päätöksistä tekemät valitukset.

Hallinto-oikeuden mukaan Terrafamen toimintaa ei voida jatkaa avin päätösten määräämällä tavalla, koska toiminta muodostaa merkittävän riskin ympäristön pilaantumiselle. Lisäksi tiedotteessa todetaan, ettei käytöstä poistettujen jätealueiden sulkeminen ole toteutunut edellytetyllä tavalla.

Hallinto-oikeus lyhensi avin päätösten voimassaoloajan päättymään 31.12.2028. Toimintaa jatkaakseen Terrafamen täytyy hakea uutta ympäristölupaa 30.6.2027 mennessä.

Lupia kumottiin ympäristöriskien takia

Kaivos- ja metallientuotantotoimintaa koskevasta avin päätöksestä kumottiin sivukiven louhintamäärän lisäämiselle myönnettyä lupaa koskeva osio. Hallinto-oikeus kumosi myös uutta kaivannaisjätealuetta sekä jätevesien johtamista Vuoksen vesistöön koskevat luvat.

Lisäksi hallinto-oikeus tiukensi Oulujoen latvavesiin johdettavien jätevesien sulfaattikuormituksen raja-arvoa. Jätevesien johtamisen lopettamisesta Oulujoen latvavesiin asetettiin selvitysvelvoite.

Avin päätös pysyy voimassa esimerkiksi avolouhoksen laajentamisen, malmin vuosittaisen louhintamäärän lisäämisen ja Salminen-järven osittaisen ja kaivospiirin alueella sijaitsevien pienten lampien kuivatusta ja täyttöä koskevan vesitalousluvan osalta.

Uutta sivukivialuetta koskeva avin päätös kumottiin kolmen suuronnettomuuden vaaraa aiheuttavan kaivannaisjätealueen lohkon osalta. Lohkon pohjarakenteet pitää rakentaa kaksinkertaisella tiivisrakenteella.

Hallinto-oikeuden päätökseen on mahdollista hakea muutosta korkeimmalta hallinto-oikeudelta, jos korkein hallinto-oikeus myöntää valitusluvan.

Ilmoita asiavirheestä