Te­ko­älyn an­sios­ta ou­lu­lai­sel­la Op­to­me­dil­la on etu­lyön­ti­ase­ma USA:s­sa, sanoo toi­mi­tus­joh­ta­ja

Oulussa kehitettyjä Optomedin silmänpohjakameroita on myyty maailmalle kymmeniätuhansia.

Optomedin ohjelmistokehittäjä Anthony Haapaniemi ja liiketoimintajohtaja Laura Piila esittelevät, kuinka helppoa silmänpohjan kuvaaminen on kannettavalla kameralla.
Optomedin ohjelmistokehittäjä Anthony Haapaniemi ja liiketoimintajohtaja Laura Piila esittelevät, kuinka helppoa silmänpohjan kuvaaminen on kannettavalla kameralla.
Kuva: Mikko Halvari

Menestyksen tiellä ollaan, vakuuttaa oululaisen pörssiyhtiön Optomedin toimitusjohtaja Juho Himberg.

Yhtiö on maailman johtava kannettavien silmänpohjakameroiden valmistaja. Silmänpohjakameran avulla voidaan tunnistaa silmäsairauksia.

Oulussa kehitetyille laitteille on löytynyt kapealta sektorilta pienelle yhtiölle sopiva markkinarako.

Hyvää juhannusta!

Lue Kaleva Digiä _2 kk vain 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä