Tilaajille

Te­ko­älyn an­sios­ta ou­lu­lai­sel­la Op­to­me­dil­la on etu­lyön­ti­ase­ma USA:s­sa, sanoo toi­mi­tus­joh­ta­ja

Oulussa kehitettyjä Optomedin silmänpohjakameroita on myyty maailmalle kymmeniätuhansia.

Optomedin ohjelmistokehittäjä Anthony Haapaniemi ja liiketoimintajohtaja Laura Piila esittelevät, kuinka helppoa silmänpohjan kuvaaminen on kannettavalla kameralla.
Optomedin ohjelmistokehittäjä Anthony Haapaniemi ja liiketoimintajohtaja Laura Piila esittelevät, kuinka helppoa silmänpohjan kuvaaminen on kannettavalla kameralla.
Kuva: Mikko Halvari

Menestyksen tiellä ollaan, vakuuttaa oululaisen pörssiyhtiön Optomedin toimitusjohtaja Juho Himberg.

Yhtiö on maailman johtava kannettavien silmänpohjakameroiden valmistaja. Silmänpohjakameran avulla voidaan tunnistaa silmäsairauksia.

Oulussa kehitetyille laitteille on löytynyt kapealta sektorilta pienelle yhtiölle sopiva markkinarako.

Optomedin kameroita on myyty maailmalle kymmeniätuhansia. Lisäksi yhtiö kehittää kaupallisia ohjelmistoratkaisuja sekä tekoälypalvelua seulontaan ja silmäsairauksien diagnosoimiseen.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Kaleva Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä