Kolumni

Tek­no­lo­gia­jä­teil­le käy kuin Sak­sal­le toisen maail­man­so­dan jälkeen

Kyberhyökkäyksissä selviteään myös ditaalisen maailmanvallan uudelleenjako, Jarno Limnéll kirjoittaa.


Viiden suurimman teknologiajätin, eli Facebookin, Amazonin, Applen, Microsoftin sekä Googlen emoyhtiön Alphabetin, yhteenlaskettu liikevaihto on hieman vajaa 800 miljardia euroa. Se on yli kymmenen kertaa enemmän kuin Suomen valtion budjetti.

Keskimääräisellä teknologiajätillä on siis käytettävissään kaksinkertaiset resurssit Suomeen verrattuna. Ja toisin kuin Suomen budjetti, teknologiajättien liikevaihdot kasvoivat vuodesta 2018 vuoteen 2019 keskimäärin yli 10 prosenttia.

Ei voi olla miettimättä, millaiseen epäterveeseen valta-asetelmaan tämä voi johtaa.

Ei ole sattumaa, että esimerkiksi Kiina panostaa merkittäviä summia Afrikan infrastruktuuriin sekä afrikkalaiseen journalistikoulutukseen.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut