Tehyn kysely: Hoi­ta­jien koh­taa­ma vä­ki­val­ta ar­ki­päi­vää, nel­jän­nes saanut tap­po­uh­kauk­sen – eniten vä­ki­val­taa tai sen uhkaa kokevat alle 35-vuo­tiaat

Sote-ammattilaisista neljännes on saanut tappouhkauksia. Eniten väkivaltaa tai sen uhkaa ovat kokeneet alle 35-vuotiaat.
Sote-ammattilaisista neljännes on saanut tappouhkauksia. Eniten väkivaltaa tai sen uhkaa ovat kokeneet alle 35-vuotiaat.
Kuva: Jussi Leinonen

Henkinen ja fyysinen väkivalta on arkipäivää sote-ammattilaisten työssä. Asia käy ilmi laajasta kyselystä, joka selvitti väkivallan esiintymistä, omakohtaisia kokemuksia, väkivallan tekijätahoja sekä ilmenemismuotoja sote-alalla ja varhaiskasvatuksessa.

Vastaajista 69 prosenttia ilmoitti, että on itse kokenut työssään työuran aikana fyysisen väkivallan uhkaa tai tekoja. Alle 35-vuotiaista vastaajista väkivaltaa tai sen uhkaa oli kokenut peräti 84 prosenttia.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä